پیش از آن که اولیس صد ساله شود

 

رمان اولیس به صورت کامل در سال 1922 در پاریس منتشر شد و همه تلاش من این است که ترجمه آن را پیش از صد سالگی اش تمام کنم اما برای اینکار تا سال 2022 فرصت نداریم. در صفحه 441 بیوگرافی جویس به قلم توانای ریچارد المان جدولی هست از تاریخ نخستین انتشار هر یک از فصول اولیس در مجله Little Review و بر این اساس فصل اول در مارس 1918 و فصل دوم در آوریل 1918 و فصل سوم درمه 1918 اول بار انتشار یافته است. به این ترتیب خوانندگان ایرانی تا اینجای اولیس را پیش از صد سالگی اش خوانده اند.

اصرار خرافی من در این موضوع تا آنجاست که از جان هانت خواهش کردم علاوه بر یادداشتهایی که به طور تصادفی و پراکنده به پروژه جویس و فصول مختلف اولیس اضافه می کند با تمرکز بیشتر بر فصل سوم به من یاری رساند. اگر سری به این پروژه بزنید خواهید دید که تعداد یادداشتهای اولیس از 88 در پایان 2014 به 122 تا این زمان در سال 2015 رسیده است. او نیز از اینکه جهان فارسی/دری زبان برای نخستین بار اولیس را با تکیه بر یادداشتهای او می خواند هیجان زده است!

تفاوت یادداشتهای او با کتابهای گیفورد و تورنتون تفاوت میان عشق و انجام وظیفه است.تمام تصاویری که تاکنون در این وبلاگ انتشار داده ام از پروژه جویس دانشگاه مونتانا به کوشش جان هانت جمع آوری شده است.

یکبار دیگر از او تشکر می کنم.


/ 0 نظر / 56 بازدید