جنون

 

از جهتى مى توان گفت رهبران فعلى کره شمالى و آمریکاى شمالى بیش از آن که نفرت انگیز باشند، رقّت انگیزند. این دو نفر بیش از آن که بى فکر و لجباز باشند، بى سرگرمى و بی هدف و بى آرزو و بى انگیزه هستند:

هر چه خواسته اند، داشته اند...

 

هر چه خواسته اند، کرده اند:

 یکى هر زنى را که دیده آزار داده و هر ملکى را خواسته خریده، 

دیگرى هر که را خواسته اعدام کرده و هر چه گفته ملتش کف زده اند و هورا کشیده اند...

 

فقط یک لحظه زندگى ملال انگیز این دو بچه نازپرورده را تصور کنید...

هیچ چیز هیجان انگیزى، هیچ اسباب بازى خارج از دسترسى، هیچ شهرت و معروفیتى در دنیا آنها را بر نمى انگیزد!

تنها یک دکمه قرمز هست که فشار دادنش خطر دارد و احتمالا کمى دور از دسترس است و بفهمى نفهمى مى تواند هیجان ایجاد کند: دکمه بمب اتم!

 

خودتان را جاى این دو پسر بچه دلزده و ملول و نامحبوب و بى همبازى بگذارید تا بفهمید از نظر روانشناسى چقدر سرشان درد مى کند که "آن یک کار ممنوعه را بکنند"...

 

بر خلاف نظر عوام که این دو را خود شیفته تصور مى کنند، اتفاقا هر دو خیلى خوب مى دانند که چقدر منفورند و مى دانند که بدست آوردن دل دنیا دیگر هرگز برایشان ممکن نخواهد شد. 

آن یکى با موى زرد و چشم پر خون و ژستهاى تکانه اى...

این یکى با چشم تنگ و صورت پف آلود و راه رفتن ابلهانه...

 

و بقول یکى از شهروندان توییتر:

 

"سرنوشت بشریت افتاده دست دو نفر با زشت ترین مدل مو در تمام طول تاریخ!"

 

هر دو مى دانند تا چه حد نامحبوب اند،

هر دو بشدت افسرده و از دوست داشته شدن ناامیدند،

 

و

 

طاعت از دست نیاید گنهى باید کرد

در دل دوست بهر حیله رهى باید کرد!

 

تنها چیزى که در این دنیاى بزرگ دلشان را شاد مى کند، فشار دادن دکمه قرمز است.

 

کسانى که فکر مى کنند دنیا "حساب و کتاب" دارد و جاى امنى است و نباید ترسید، یا تاریخ را نخوانده اند یا از روانشناسى استبداد بى اطلاعند. هر روز خبرهاى بیشترى از حلقه نزدیکان ترامپ منتشر مى شود که او تا چه حد "بى ثبات" است و اگر تاکنون مانند سماورى بود که هنگام جوش آمدن آب سوت مى کشید، "حالا دیگر شبیه یک دیگ زودپز شده است".

نرون، امپراطور رم شهرى را براى لذت تماشاى آتش در شب سوزاند...

گزارش هاى بى نام از کاخ سفید نشان مى دهد ترامپ خواستار افزایش فورى "ده برابرى" توان هسته اى آمریکا شده است! پس از این جلسه بود که تیلرسون او را "خرفت و کودن" خطاب کرد. (نقل از گابریل شرمن)

گزارش بى نام دیگرى بیان مى دارد که ترامپ گفته "از همه در کاخ سفید متنفرم". (نقل از گابریل شرمن)

روحى که تاکنون همه خواهش هایش بر آورده شده در مواجهه با نافرمانى یا حتى تردید در اجراى دستور محتمل است واکنش روانشناختى فاجعه بار نشان دهد و سر به وادى امن جنون بگذارد. استیو بانون پیش از ترک کاخ سفید به ترامپ هشدار داده  که خطرى که او را تهدید مى کند استیضاح نیست بلکه به جریان انداختن ماده الحاقى ٢۵ قانون اساسى است که در آن اکثریت کابینه در شرایط اضطرارى مى تواند رییس جمهورى را خلع کند! 

یک ترامپ پارانویید بعید نیست در اقدامى پیشگیرانه از این تهدید، فرارى فاجعه بار رو به جلو انجام دهد.

 

اتفاقا رسانه ها یا مشاورینى  که با نگاه عاقل اندر سفیه و پوزخند خردمندانه کمى دور ایستاده اند و دعواى ایندو را تماشا یا گزارش مى کنند و دست مى اندازند و هیچ قدم دیگرى بر نمى دارند،  سفیه ترین و خودشیفته ترین مردمان تمام تاریخ بشرند.

دولتمردان ایران یقینا متوجه هستند که اینجا نه با یک "انگلستان خبیث" یا "شیطان بزرگ" بلکه یک "آدم نیمه دیوانه" سر و کار دارند که ممکن است دشمنى با ایران را به عنوان پوششى بر جنون خود و اجماعى تحمیلى و تاسف بار علیه کشورمان براى یک صف بندى آخرالزمانى بکار بندد.

 

و اما در مورد ما آدمهاى معمولى و هـیچ کاره :

 

اگر بخیر گذشت، بخودمان قول بدهیم 

که آرزوهاى شریف و امید دوست داشته شدن را از فرزندانمان نگیریم.

 

 نه بخاطر آینده آنها...

بخاطر آینده دنیا.

/ 1 نظر / 192 بازدید
naghdemosighi

با سلام خدمت شما دکتر فانی عزیز.دوستی در توییتر می گفت دنیا بازیچه ی دست دو دیوانه شده که هر لحظه ممکن است جنگی اتمی را در همین توییتر شروع کنند.و یک مطلب دیگر...ترجمه ی جدیدی از اولیس را در وبلاگتون نمی زارید